11 nowych obiektów na liście Pomników Historii

Tężnie w Ciechocinku, Kopiec Kościuszki w Krakowie, zespół pałacowo-ogrodowy Nieborów i Arkadia czy Stadnina Koni w Janowie Podlaskim, m.in. te obiekty zostały, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy wpisane na listę Pomników Historii.
Rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii zostały wręczone przez prezydenta Andrzeja Dudę podczas czwartkowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent powiedział, że uroczystość dzięki ogromnemu wsparciu wicepremiera, ministra kultury prof. Piotra Glińskiego „daje szansę zrealizowania tego wielkiego zamierzenia, jakie razem podjęliśmy - że na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości będzie 100 Pomników Historii, czyli będzie 100 obiektów w Polsce wpisanych na tę ważną, prestiżową, istotną dla naszego dziedzictwa kulturalnego listę”.

– Cieszę się, że dzisiaj kolejnych nowych 11 obiektów do tej listy dołączy, 12 obiekt to rozszerzenie obiektu już wpisanego na tą listę – dodał.

Dotychczas lista ta liczyła 70 obiektów.
Lista nowych Pomników historii :

• „Ciechocinek – zespół tężni i warzelni soli wraz z Parkiem Tężniowym oraz Parkiem Zdrojowym” ;
• „Gdańsk-Oliwa – zespół pocystersko-katedralny” ;
• „Gościkowo-Paradyż – pocysterski zespół klasztorny” ;
• „Grudziądz – zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły” ;
• „Janów Podlaski – Stadnina Koni” ;
• „Kielce – dawny Pałac Biskupów i Katedra” ;
• „Kraków – Kopiec Kościuszki z otoczeniem” ;
• „Nieborów i Arkadia - zespół pałacowo-ogrodowy i ogród sentymentalno-romantyczny” ;
• „Radruż – zespół cerkiewny” ;
• „Sandomierz – historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy” ;
• „Szalowa – Kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła”

Ponadto istniejący już Pomnik Historii „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego” został rozszerzony o założenie Archikatedry pw. Chrystusa Króla. Obecna nazwa tego Pomnika Historii brzmi: „Katowice – Gmach Województwa i Sejmu Śląskiego oraz zespół katedralny”.

Pomnik Historii to jedna z form ochrony zabytków o wyjątkowym znaczeniu dla historii i kultury Polski. Formuła ta funkcjonuje od 1994 r. Ostateczną decyzję o wpisaniu zabytkowego obiektu na listę Pomników Historii podejmuje prezydent. Obecnie jest to 70 zabytków szczególnej rangi, w tym Kraków - jako historyczny zespół miasta, Biskupin - jako rezerwat archeologiczny, Częstochowa - z zespołem klasztoru ojców paulinów na Jasnej Górze, a także Grunwald - jako pole bitwy, Wieliczka - kopalnia soli oraz Frombork - z zespołem katedralnym.
źródło: KPRP, IAR, PAP
UWAGA:
Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta.